حق گو بلوچ

نخستین وبلاگ سه گانه سوز سیستان وبلوچستان(طنز،خبرو تحلیل)

عادل دانش ،وبلاگ نویس کاربلد لاشاریعادل دانش ، دانشمندی عالم و وبلاگ نویسی کاربلد و نامی آشنا در عرصه های سایبری وجنگ نرم در بلوچستان به ویژه لاشار زمین وی را با وبلاگهای لاشار فردا که بعدهابه بلوچ نوشت تغییرنام پیداکرد ونیز زبانم لال پشتم به دیوار با وبلاگ نفرین شده و شبیه آیات شیطانی قلمی برای لاشار می شناسند البته این ادعا ناشی از توهمات ذهنی برخی افراد است ، این وبلاگ نویس مجردی 26 ساله است ، که در همان اوان کودکی ، چون هم کودک بود ، هم مسلمان و هم بلوچ همکاری های ادبی ش را با مجله کودک مسلمان بلوچ آغاز نمود،ایشان پله های ترقی رابه صورت جهشی پیمودبه طوری کودک مسلمان بلوچ تاکانون پروش فکری کودکان و نوجوانان را یک شبه پاس کرد،اخذ رتبه ی اول کشوری در شعر سرایی گواه براین مدعاست ،علاقه شدید وی به خانم لوسيا گودوي آلكاواگا معروف به گابريلا ميسترال، شاعر و اديب معروف امريكاي لاتين اهل شیلی باعث شد در رشته ی زبان انگلیسی در دانشگاه به تحصیل بپردازد و معلمی دلسوز گردد اما چند سالی در چابهار مشغول به تدریس شد که سوادش به دلیل شرجی بالای چابهار به تعلیل می رفت که به ناچار به زادگاهش لاشار برگشت ، در آنجا رفیقی شفیق و یارو همدمی به نام دادرحیم دانش پیداکرد ، این بزرگوار می گوید آقای دادرحیم رییس مدرسه ی ما با صبحانه های خوشمزه اش در زمان زنگهای تفریح منو مست وملنگ کرده چون صبحانه هایش متنوع همچون شهرفرنگه ، تسلط ایشان به هنر سخنرانی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری درسال 84 مقابل دانشکده ی ادبیات زاهدان به نفع دکترمعین زبان زد خاص و عام شد ، اکنون آقای باراک اوباما و راگبی ازکاندیدای انتخابات ریاست جمهوری امریکا با لابی های مختلف به دنبال عادل دانش هستند تا به نفع آنان در کمپین انتخاباتی شان سخنرانی کند . اما برای اخذ گرین کارت امریکا نیاز به آزمایش دوپینگ می باشد ، افراد اهل فن وکارشناسان بر این باورند که احتمال مثبت بودن جواب ازمایش دوپینگ دورازانتظارنیست .
در هرصورت ما برای این وبلاگ نویس آرزوی موفقیت در تمام عرصه های فرهنگی ، ادبی وسیاسی را داریم . 

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور 1391ساعت 23:8  توسط حق گو   | 

اعلان ضروری


اعلان ضروری

مدتی است با ارسال کامنت ،پیامک و ایمیل خبر ناخوشایند ی به ما می رسانند ، آن اینکه پادگان اطلاع رسانی نیکشهر یا همان نیکشهردات کام وابسته به آستان مقدس ناکو وژدل نیکشهری هم در داخل و هم در خارج ازکشور قابل دسترسی نیست اول فکرکردیم کار استکبارجهانی است ، اما بعدا با کمی تحقیق وتفحص پی بردیم این سایت فقط به آدرس زیر قابل دسترسی است ، بدینوسیله از همراهان و مخاطبان این سایت می خواهیم با مراجعه به آدرس زیر اخبار،گزارش ها وسایر مطالب خواندنی را دنبال کنند. الله هی میار شمه منت وار

http://rostamkarimi.ir

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور 1391ساعت 22:37  توسط حق گو   | 

آثاراستراتژیک سیاسی ترین مراسم عروسی جنوب سیستان وبلوچستان درچابهار


همانطور که در دعوتنامه ی اینترنتی اخیر در وبلاگم آمده بود این عروسی در سی ام شهریور ماه سال جاری از ساعت 8 تا 10 شب در محل پلاژساحلی تیس و رستوران سنتی براسان در روز موعود برگزارشد. اما برخلاف آنچه که مدعوین انتظار داشتند اینکه برادران سیستانی صاحب رستوران براسان پذیرای میهمانان هستند ، نبود بلکه مکان به صورت استیجاری در اختیار حاجی قرار گرفته بود . از کبابهای چامپ و کتابهای سنتی آنچنانی خبری نیود.

آشپزی این مراسم به عهده ی یک آشپز وارداتی از نوع ملکی بود و تنوع غذایی در آن به جز دو نوع غذا ، اسپیتین بت و گوشت ( برنج سفید وگوشت) گوشت مرغ و گوسفند(پس)بیشترنبود حالا بستگی به شانس طرف داشت ، بسته بندی شیک حاوی ماست ، نان ،آبمعدنی نیم لیتری،نوشابه و آبجوف (ماءالشعیرایرانی)از نوع دلسترخودمان و یک دانه خلال دندان (دنتان کوچ) ودستمال کاغذی گلبرگ ازدیگر بخش پذیرایی بود ، اما در آخرین بیانیه حاجی به همین مناسبت آمده بود که مراسم هنری با کنسرت خواننده بلوچ پاکستانی (عارف بلوچ) نیز در حاشیه ی این مراسم برگزار می شود اما گویا خللی در برنامه ی هماهنگی از سوی یک هنرمند مو بلند (مزن مود) بنام "م.ب.ر" پیش آمده بود که برگزاری کنسرت با ناکامی فجیعی روبرو شده بود.

مهم ترین چیزی که نظر هر تازه واردی را به خو جلب می نمود نصب پارچه نوشته ای (پلاکاردی) باعنوان " از پذیرش افراد متفرقه معذوریم "بود . اینکه در همچنین مراسم حاتم طایی گونه ای چگونه ممکن است افراد متفرقه ای واردشوند حالاگیریم که واردشوند ،توسط چه نهاد امنیتی قابل شناسایی خواهند بود.

از حدود 5هزارنفرمدعو از سراسردنیادراین مراسم بالاترین مقامات سیاسی سه نماینده استان (آقایان میرمرادزهی ،جدگال واربابی )بودند ودرخصوص پذیرایی از این بزرگواران دو روایت آمده است ،اولین اینکه آنان وهیات همراهشان با کباب مخصوص چامپ گوسفندی و کباب بنگالی مرغی پذیرایی شده اند و به نوعی تبعیض طبقاتی البته این روایت به نقل ازابراهیم بن محمد شیروک آمده است اما مقربان درگاه ارباب (آقای خ. ر. م ) این روایت را کذب عنوان می کند ومی گوید همه در یک سفره و یک نوع غذای مشترک استفاده کرده اند .حالا الله علم 

تامین امنیت ، ساماندهی و پذیرایی از میهمانان توسط یک شرکت چندملیتی(کتریون اندحواریون) از ملل مختلف انجام شده بود که نظم خاصی به این مراسم بخشیده بودند اما آقای توسعه مکران گله ای داشت چرا که اسمش در بلک لیست (لیست سیاه) واز گروه مغضوبین بوده وبه این مراسم باشکوه دعوت نشده بود ،آقای حاجی این آقای توسعه مکران شخصی است بدوراز هرگونه جناح بندی سیاسی وغیره به صراط مستقیم می رود درعجبیم که چرادعوت نشده حالاشاید اشتباهی رخ داده باشد بازهم الله وعلم و من هم با ویلچر آمده بودم اما مقربان درگاهت گفتند از لب تاب خبری نیست ، با ساندویچی که از ساندویچی بابا سعید تهیه کرده بودم ازخودم پذیرایی کردم و به خانه برگشتم .

اما آثار استراتژیک این مراسم عروسی کاملا سیاسی اینگونه اعلام می شود که بعد از انتخاب رییس دفتر نماینده ی چابهار ونیکشهر درمجلس(آقای علی بخش پارسا) و دستیارارشد نماینده در امور داخلی(آقای رشید حسن زهی) سایر دستیاران ارشد بدون ذکر نام آنان به شرح ذیل انتخاب شدند:

1)دستیارارشد نماینده در امور خیریه ومساجد و مدارس دینی2)دستیارارشد نماینده در امورنظامی وامنیتی وتامین 3)دستیارارشد نماینده در اموراراضی (دگارهای دشتیاری)4)دستیارارشد نماینده درامور خارجی ،ازجمله خاوردور،سرزمین فرنگ و ممالک همایونی5)دستیارارشدنماینده درامور قدسی و ماورایی6)دستیارارشددرامور عزل  مدیران خاطی در انتخابات نهم ونصبزحمتکشان

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم شهریور 1391ساعت 1:28  توسط حق گو   | 

چابهاربیشترین ضریب نفوذ و کاربراینترنتی نسبت به جمعیت دراستان سیستان وبلوچستان رادارد


چابهارنیوز:شهرام ریگی مدیر عامل شرکت پیام بلوچ در گفت وگو با سایت چابهارنیوز ، اعلام کرد:چابهارچابهاربیشترین ضریب نفوذ  و کاربراینترنتی نسبت به جمعیت دراستان سیستان وبلوچستان رادارد.

به گزارش سایت خبری و تحلیلی چابهار نیوز ، شهرام ریگی با اعلام مطلب بالااضافه کرد:جدود 13هزارکاربراینترنتی از 147 مرکز مخابرانی سطح استان از شرکت پیام بلوچ به صورت ADSLخدمات اینترنتی دریافت می کنند.

وی افزود: در برخی از شهرهای استان استقبال به قدری بالاست که درشهرهایی مانند چابهار و قصرقند با کمبود پورت های خروجی در مراکز کوثرچابهار ومرکزبخش قصرقند مواجه هستیم و درشهر قصرقند علیرغم ثبت نام مردم هنوز موفق به ارایه خدمات به آنان نشده ایم .

شهرام ریگی بااشاره به مشکل کاربران اینترنت ، گفت : عمده مشکل کاربران در پرداخت آنلاین حق اشتراک ماهیانه از سیستم مخابرات است که به نرم افزارشرکت پارس پویش مربوط می شود وشرکت مخابرات استان قول مساعد داده که در آینده ای نزدیک نسبت به رفع این مشکل نرم افزاری اقدام نماید .

شهرام ریگی افزود : مشکل پرداخت آنلاین درروزهای اولیه ی پرداخت یارانه های و حجم بالای استفاده از سیستم های pos بانکها دوچندان می شود.

مدیرعامل شرکت پیام بلوچ گفت :دیگر مشکلات ازجمله عدم پوشش اینترنتی در سایر شهرها ونقاط دورست راعدم تمایل شرکت های بخش خصوصی به دلیل توجیه اقتصادی نداشتن نصب تجهیزات POP عنوان کرد.

وی گفت : 90 درصداز مشکلات و نارسایی ها مربوط به کاربران سیستم سیم کشی تلفن ثابت منازل وادارات است که به خود کاربران وشرکت مخابرات مربوط می شود .

شهرام ریگی ضمن انتقاداز شهرداران سراسر استان سیستان و بلوچستان به خاطر عدم همکاری با شرکت پیام بلوچ در برگزاری دوره های دولت الکترونیک (شهروندالکترونیک) برای شهروندان به صورت رایگان ، گفت : شهرداری شهرهای مختلف استان از جمله چابهار به دلیل کثرت تعداد کاربران دراستان حتی از واگذاری مکان برای برگزاری دوره های دولت التکرونیک دریغ می ورزند.که برگزاری این دوره ها می تواند فرهنگ استفاده از دولت الکترونیک (شهروندالکترونیک) میان شهروندان را نهادینه کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام شهریور 1391ساعت 19:9  توسط حق گو   | 

بوی مهر آمیخته بابوی شرجی درچابهار

شهریور آخرین نفس های خود را می زند ، جایش را در همین چند روز آینده به مهر می دهد ، آغوش های مهرگونه مدرسه و معلم پس از غیبتی چندماهه برای دانش آموزان باز می شود ، دانش آموز ، مدرسه و معلم هر سه از دلتنگی همدیگررادر آغوش می کشند و اشک شوق و وصال می ریزند ، عطر این اشک به نام بوی مهر فضا را عطرآگین می کند.


چابهار با بوی شرجی ، بوی عطرمهررادوچندان می کند دانش آموزانی که برای اولین باربه مدرسه می روند ودانش آموزانی که مجدد به خانه دوم خود باز می گردند ، امانمی دانید والدین دانش آموزان در این وانفسای گرانی اقلام مدرسه شامل : لباس فرم ، کیف ، قلم و دفتر و ....... را با چه بدبختی فراهم کرده اند ، باز خدا پدر متولیان نمایشگاههای بنجل آباد را بیامرزد که اقلام محتکر گونه ی خود را منصفانه تر از فانتزی فروشان کوچه های آبان و مهر چابهار به مردم فروختند.

دغدغه ای دیگر واز همه مهم تر سلامت رفت و برگشت دانش آموزان از خانه به مدرسه است ، امسال  سازمان اتوبوس رانی شهرداری چابهار با اضافه نمودن چند دستگاه اتوبوس در خور وشان دانش آموزان  عزیزبه مسیرهای تردد این عزیزان  بخش مهمی از دغدغه ی والدین را مرتفع ساخته است ، دست مریزاد می گوییم به عزیزان عرصه خدمات دهی عمومی به ویژه ناوگان حمل ونقل داخل شهری چابهار علی الخصوص سازمان اتوبوسرانی شهرداری چابهار. سالم جان سلامت باشی به حق که شیر هستی و شیروزهی

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام شهریور 1391ساعت 13:3  توسط حق گو   | 

نشریه ی مرزپرگهر، نشریه ای زرد به رنگ سبز


نشریه ی وزین و بین المللی و دوزبانه و سه لهجه ای "مرزپرگهر" نشریه ایست که مدت زیادی از تولدش به مدیر مسئولی آقای دکتر باقرکرد در استان سیستان وبلوچستان می گذرد ، برابر ادعای ایشان این نشریه ، یک نشریه ای فارغ از تعصبات جناحی و قبیله ای است . البته برمنکرش لعنت اگرطبق واژه های تخصصی سینمایی یک (flash back) یا برگشت به عقب بزنیم کاملا برایمان ودوره های مختلف کاری این نشریه را مرور کنیم ابعاد مختلفی از این ادعا گیرمان می آید،چاپ مطلب" آیامی دانیدیانگوم کیست؟ "به زبان بلوچی از یادمان نمی رود ،البته اشراف ایشان به اینکه مردم استان همه علامه ی دهر هستند و از بزرگان فرهنگی ، ادبی ، هنری مذهبی و تاریخی سیستان وبلوچستان آگاهی دارند ، برکسی پوشیده نیست وچاپ این مطلب را می شود دلیلی بر فراجناحی و حتی فرامنطقه ای وبین المللی بودن این نشریه دانست.

عدم خبررسانی درروزهایی که مردم استان با توفان گونو دست وپنجه نرم می کردند،چاپ عملکرد آقای دکتر بخشنده و معرفی فوتبالیست های پایتخت نشین در کجای این مقوله ی توجیهی آقای دکتر می گنجد البته مواجب و مادیات از شریان های حیاتی یک نشریه ی مستقل و خودگران محسوب می شوند و عدم چاپ اینگونه مطالب سفارشی ممکن است نشریه را از ادامه ی راه بازدارد.

آقای دکتر هنوز در خاطرمان است در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 هنوزاثر امضای شما درحمایت از آقای دکتر معین در روزنامه شرق ،آن غول رسانه ای کشور خشک نشده بود که در نشریه ی مرزپرگهر در حمایت آقای هاشمی رفسنجانی مطلبی چاپ کردی اما بعد از پیروزی آقای احمدی نژاد به یکباره رنگ عوض کردی وبه تعریف وتمجیداز ایشان پرداختی این یک نوع از معادلات چند مجهولی گرایشات سیاسی شما محسوب می شود که تاکنون هیچ ریاضی دانی موفق به حل این معادلات چند مجهولی نشده است مگراینکه فیثاغورت و یا دکتر حسابی و تولستوی از آن دنیا برگردند و این معادله را حل کنند.

اگر به رویه ی حال حاضر این نشریه را بپردازیم می بینیم که مرز پرگهر به جز از کپی نمودن مطالب مندرج در خبرگزاری ها کدام اخبارتولیدی را منتشر می کند؟ باز خدا پدر خبرگزاری ها را بیامرزد که اجازه چاپ مطالب با ذکر منبع را مجاز اعلام کرده اندوگرنه در تامین مطالب دست به دامن چی منابعی می شدید؟ البته در حال حاضر در سه ضلع مثلث قدرت استان سینه می زنی که امید هرسه جا مورد قبول درگاه حق واقع شود ،اما به تازگی باخبر شدیم که بعد از امضای آن نامه ی معروف به "جام زهر" توبه کرده ای و توبه ات موردقبول واقع شده اما برخی از افراطی ها هنوز معتقدند توبه ات قبول نشده است .

آقای دکتر بهرحال این نظر شخصی وتراوشات فکری یک وبلاگ نویس ناشناس بود ، چراکه هیچ وبلاگ نویسی را دراین استان پهناوررا نمی شناسی و فرقی هم نمیکند این وبلاگ نویس عادل دانش لاشاری باشد و یایکی دیگر حال از نظر من نشریه ات یک نشریه ی زرد است است اما به رنگ سبز

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم شهریور 1391ساعت 22:8  توسط حق گو   | 

اپوزیسیون بلوچ از زبان کدخدا نظرمحمد آخرین بازمانده ی این جنبش در ملیر کراچی
کدخدا نظرمحمداولین کسی بودکه بعداز انقلاب وپس از شهادت سروان مهربان  در مسیر جاده قصرقند به نیکشهربدون اینکه در این عملیات فوق چریکی دست داشته باشد ،خودش را مظنون اعلام کرد وحتی بدون این که تحت تعقیب مراجع امنیتی وقضایی باشد از ایران گریخت و از طریق مند وارد پاکستان شد،ابتدا در محله کلاکوت کراچی ساکن شد وبعدها به قول خودش اینجا برای من ناامن است به منطقه ملیر رفت ،ایشان از بدو ورود به پاکستان خودش را عضو زرمبش بلوچستان می دانست و مثل خیلی ها به اردوگاه سازمان ملل و به قول کدخدا کمپ اقوام متحده (یو ان ) رفت تااز یک کشوراروپایی پناهندگی بگیرد، اما تسلط وی فقط به زبان بلوچی بود و مامورین یو ان بعد از گذشت 33 سال متوجه حرفهایش نمی شوند و ایشان همچنان در ملیر پاکستان به فروش زیتون ، موز و سایر محصولات گرمسیری مشغول می باشد و از ملیر محصولاتی را به لی مارکیت واقع در لیاری کراچی می برد و از این طریق ارتزاق می کند ، البته به صورت سرگرمی و تفریحی روزی چند دم " تریاک " و حبی "شیره" و دپی گوتکا هم مصرف می کند.
وی با کهولت سنی که دارد اما خیلی به روز و آپدیت می باشد به طوری که حتی از ترور بی نظیربوتو در پاکستان بی خبر است و می گوید در انتخابات آینده ی پاکستان به بی نظیر بوتو رییس حزب مردم و یا پیپل پاتی رای خواهم داد چرا که هنوز ترانه " عابده خانم " به نام " دلاتیر بجن تهی دشمن تن جیه جیه بوتو بی نظیر" هنوز از ضبط سانیو چوبی گوش می کنم کدخدا نظر محمد در خصوص سایر اعضای اپوزیسیون بلوچ (جنبش بلوچستان) می گوید: همه آنان افرادی هم سن وسال من هستند وبارها به آنها فون (تلفن) زدم و می گویم من که از قافله ی شما عقب مانده ام و شما این همه در آمد از این وآن دارید چرا برای من دلاری ، پوندی و یا یورویی نمی فرستید ولی آنان می گویند کسی به ما پولی نمی دهد در آمدمان از ظرفشویی در رستورانها و سایر کارهای خدماتی است که حتی کفاف زندگی خودمان را نمیکند و شما تازه اونجا خوش به حالت است و تریاکی وشیره ای گیرت میاد دراینجا از این چیزها خبری نیست .
کدخدا در ادامه گفت :پسرم که اکنون در ایران است چند روز پیش به من زنگ و گفت : بابا این دوستان شما همین زرمبش بلوچستان که در اروپا هستند خیلی آدمای نامردی هستند آنها با آمریکا و صهیونیست هم دست هستند و به اینها می گویند به ایران حمله کننداینها حتی یادشان رفته که بااین کارها هموطنان خودشان نیز کشته می شوند .آنها آمریکا را به تحریم علیه ایران تشویق می کنند و نمی دانندبا این کارها جنس در ایران گران می شود ، بابا همین ماه مبارک رمضان مرغ کیلویی 9 هزارتومان شد، من بهش گفتم پسرجان شما مرغ از دشتیاری می آوردید مگه دشتیاری کروس و نیکینک ندارد .
کدخدا اضافه کرد : تازه پسرم به من گفت : بابا الان دولت ایران به تمام مردم ماهی 45 هزارو 500 تومان یارانه نقدی می دهد شما هم شناسنامه (سجل) خودرا بفرست تا یارانه های شمارابگیریم وبرات ماهانه بفرستیم که من همین کاررا کردم والان پسرم هر ماه یارانه های مرا از طریق صرافی حاجی صدیق نوبندیانی می فرستدکه من به بچه های زرمبش در کشور سوئد ولندن فون (تلفن) کردم آنها نیز همین کاررا کردند و شکرگذار من و دولت ایران هستند .

وی می گوید:من از بعضی از کارهای زرمبش(جنبش)خنده ام می گیرد آنها فکر می کنند نه تنها مردم بلوچستان ،بلکه تمام ایرانیان ازاونها حرف شنوی دارند ،مثلادرانتخابات ازآنان می خواهند درانتخابات شرکت نکنند اما همیشه دماغ سوخته می شوند ومردم شرکت می کنند البته شرکت مردم نوعی بی اعتمادی وعدم محبوبیت این جنبش است چرا که مردم می دانند آنان با کسان واحزابی دست به یکی کرده اند که خیرخواه مردم ایران نیستند.

کدخدا نظرمحمد در پایان خاطر نشان ساخت : من از تمام اعضای زرمبش بلوچ که در کشورهای مختلف هستند می خواهم دست از کینه توزی و تک روی بردارند و به جای اینکه در دامن دشمن و علیه کشورشان باشند یک مقدار مغزهای فرسوده خود را شستشو دهند و چشمانشان را بشویند و یک جور دیگری نگاه کنند ، چرا که عزت وسرفرازی ایران عزت و سرفرازی همه ملت ایران است و از آنان می خواهم زود از کوره در نروند وانتقاد پذیر باشند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم شهریور 1391ساعت 13:21  توسط حق گو   | 

دستیار ارشد رئیس دفتر ارتباطات مردمی نماینده در امور داخلی منصوب شد

طی حکمی رشید حسن زهی به عنوان دستیار ارشد رئیس دفتر ارتباطات مردمی نماینده در امور داخلی منصوب  گردید.


به گزارش روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم چابهار، کنارک و نیکشهر در مجلس شورای اسلامی، طی حکمی از سوی یعقوب جدگال، رشید حسن زهی  به عنوان « دستیار ارشد رئیس دفتر ارتباطات مردمی نماینده در امور داخلی » منصوب شد.

متن حکم به شرح ذیل است.

جناب آقای رشید حسن زهی

سلام علیکم

احتراما به استحضار می رساند به توجه به تجربه و درایت جنابعالی به موجب این ابلاغ به عنوان دستیار ارشد رئیس دفتر ارتباطات مردمی نماینده در امور داخلی منصوب می شوید.امید است با توکل و استعانت از خداوند منان بیش از پیش پیروز و موفق باشید

یعقوب جدگال نماینده مردم شریف چابهار، کنارک ،نیکشهر

وعضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی     

روابط عمومی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مردم چابهار، کنارک و نیکشهر در مجلس شورای اسلامی ، انتصاب شایسته آقای  رشید حسن زهی را بعنوان دستیار ارشد رئیس دفتر ارتباطات مردمی نماینده در امور داخلی ، صمیمانه تبریک گفته و موفقیت و سلامتی ایشان را از درگاه ایزدمنان خواستاریم.

ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان ، چاکرا چوکری چوکراپوکری و پوکرا زنبل کشی

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم شهریور 1391ساعت 20:15  توسط حق گو   | 

دم خروس یا ....

بدون شرح ....


+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم شهریور 1391ساعت 15:42  توسط حق گو   | 

گلایه های مهتاب نوروزی ازغول رسانه ای کشور(روزنامه شرق) بعدازمرگش

در گرم ترین روزها امسال (تیرماه 1391) آسمان هنر بلوچستان بی مهتاب شد ، مهتاب نوروزی دارفانی را وداع گفت اما هنرش همچنان خاطراتش ماندگار شد ، جفا های زیادی در طول عمر با عزتش دیده بود ، گلایه های قبل از مرگش در رسانه ها منعکس شده بود ، اواز دلالان فرهنگی ، هنری و مادی به شدت گله داشت چرا که بی رحمانه از هنرش ،تجربیاتش و حقایق زندگی اش سواستفاده های فراوانی کرده بودند، اما این هنرمند هیچ ابزار دفاعی نداشت و مظلومانه از دنیا رفت .

دیشب مهتاب را به خواب دیدم ، او با فرشتگان محشور شده بود ،آنجا هم حوریان از وی خواسته بودند تا پیراهن ابریشمی شان را سوزن دوزی کند ، اما مهتاب می گفت ، در دنیا از بس که به من طلم شده دستانم یارای دوختن ندارد ، انجا برای 40 متر پارچه که سه ماه سوزن دوزی اش وقت می برد، فقط 170 هزار تومان به من می دادند، اگر نرخ اینجا هم این قدر است ، پس بهتر است بخوابم .

مهتاب می گفت :اعصابم از دست غول رسانه کشور (روزنامه شرق ) خراب است ، مصاحبه ای که پنج سال پیش در روزنامه ی تهران امروز چاپ شده بود بعد از مرگم چاپ کرد و نوشت "آخرين گفت‌وگو با مهتاب" و "مصاحبه منتشر نشده" در آن دنیایکی نیست به این آقای مهدی افروزمنش، دبير گروه جامعه روزنامه شرق بگوید تو که خودت را غول رسانه ای کشور می دانی چرا گافی به این بزرگی دادی .

مهتاب اضافه کرد :آقای مهدی مصاحبه را آقای محمد بلوچزهی روزنامه نگار ووبلاگ نویس نیکشهری انجام داده چرا به اسم خبرنگاری که اصلا در استان سیستان وبلوچستان وجود خارجی ندارد تمام کردی ، من از همه ی اصحاب رسانه پرسیدم به من گفتند در اینجا کسی به نام م. شهریاری (محمدشهریاری نیک پور) نداریم اگه شما هچنین کسی پیداکردی سلام مارا بهشان برسان البته من میدانم منظور شما از م. شهریاری خانم معصومه شهریاری بود ولی آی کیو این معصومه خانم که از همان خبرنگاران خوشنام تهرانی است و در اون زمان چاپ این مصاحبه به گمانم رفته بود برای مرخصی زایمان ،مهدی جان برات متاسفم چرا که عذر خواهی سه پهلویت از روزنامه تهران امروز خاطرم را بیشتر از این آزرده کرده است .

مهتاب در ادامه ی این گلایه های خود گفت :اگر تاکنون حتی از آن دنیا هم لب فربسته ام به خاطر حرمت آقای مهدی رحمانیان مدیر مسئول شما که در این استان حق آب وگل دارد بودم ،ا لبته روز نامه ی شرق دست پرورده بچه های همین استان سیستان وبلوچستان بود با این فرق که آن زمان یک هفته نامه ای بنام به نام شورای شرق و خاطراتش تداعی حضور آقای رحمانیان در فرمانداری چابهار و استانداری را می کند ، به تازگی وبا ظهور دوم خردادی ها روزنامه نگاران خوشنام تهرانی ادعای پاره کردن ...... فیل می کنند ، برادر من اگر روزنامه نگاران این استان امثال محمد بلوچزهی بی ادعا کار می کنند پس دلیلی نمی بینم تا شما به جعل و سرقت ادبی بپردازید و دلمان وی را با ارتباط با روزنامه نگاران خوش نام تهرانی خوش کنید . اگر خوشنامان شمایید پس تهران پراز خوشنام است اما من در قبرم از این کارت آزرده شدم . برادر جان دیگه تکرار نکن تا آسوده تر بخوایم .

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم شهریور 1391ساعت 22:56  توسط حق گو   | 

سه خبر صرفا جهت اطلاع


خبراول اینکه مردم بخش لاشار از آقای ارباب نماینده های استان در خواست دارند تا مدیران مومن و خداپرست از نوع فرهنگی را ارشاد نمایند که  باتشریف فرمایی اینهمه میهمانی مردم میهمان نواز لاشار ممکن است اضافه وزن پیدا کنند و به سلامتی شان ضرر دارد چرا که گوسفندان این میهمانی ها فربه وچاق هستند و چربی برای کلسترول خون خوب نیست .البته سایر ضررهای این میهمانی به صورت خصوصی توسط مقربان درگاه به آقای ارباب منتقل شده است و ممکن است بعد از مهرماه سال جاری زلزله ای در همین ارتباط اتفاق بیفتد.

خبردوم مردم بنت هم از جلسه ی خیلی بسیار محرمانه آقای معاون فرهنگی با خبر شدند ، در این جلسه ی محرمانه که شبیه یک حراجی و یا بورس فرهنگیان بود، اوراق کالاهای فرهنگی با قیمت خوبی به فروش رفتند و صاحبان سهم های فرهنگی در بسیاری از مناطق بنت با کمبود اوراق مواجه شده اندکه ممکن است این کمبود در مهرماه وبا توجه به آغاز فصل مدرسه ها احساس شود و مردم خونگرم بنت نیز از آقای ارباب نماینده های می خواهند تا دکان این حراجی را ببندد .

خبرآخراینکه : نمایندگی خودروی .....در چابهار به شکل عجیب در حال ..... استفاده از مردم میباشد هرکسی که به اونجا مراجعه وکاری به هوای گارانتی برای خودروش انجام میدهد در آخر موقع تسویه حساب می گویند این کارها مشمول گارانتی نمی باشد وباید آزاد تسویه نماید واز صاحب ماشین هم پول میگیرند وهم از کارت گارانتی استفاده میکنند با یک کار از دوجا پول میگیرند هم از مردم وهم گارانتی ..... و کسانی هم به آنها اعتراض میکنند میگویند زنگ بزنید تهران واین هم شماره وبعد زنگ میزنیم میبینیم که این شماره روی پیام گیر میباشد وبه هیچ نتیجه ایی هم نمی رسیم

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم شهریور 1391ساعت 20:31  توسط حق گو   | 

این فرصت طلایی را از دست ندهید

آقای جمال ناصر ملازهی (شکسپیربلوچستان) پس از نوشتن مقدمه یا سرگال کتاب معروف " تذکره الاجن" آقای عبدالوهاب دامنی نویسنده نامی بلوچستان نمایشنامه ی " تهارماه " را برای گروه آل برهانزهی از هنرمندان موفق و بین المللی ایرانشهرنوشته و اکنون در یکی از سالن های ایرانشهر(روسیه بلوچستان) روی صحنه رفته ، اجرای این نمایشنامه در شب های اول با استقبال گرم مردم همیشه در صحنه ایرانشهر ،پیشک آباد ، سردرگان و حومه قرارگرفته است از تمامی علاقه مندان به هنر تئاتر می خواهیم این فرصت طلایی را از دست ندهند. اصلاعیه ی گروه برهان در زیر آمده است :

گروه نمایش برهان تقدیم می کند:


اجرای عمومی نمایش: تهار ماه به نویسندگی جمال ناصر ملازهی و کار گردانی نظیر برهانزهی و با بازی نصیر برهانزهی و نسرین سارانی و........

تاریخ اجرا :۲۳شهرورماه۱۳۹۱ لغایت ۳۱شهریومرماه ۹۱

ساعت اجرا: ۱۹شب

بهای بیلط:۳۰۰۰۰هزار ریال معادل ۳۰۰۰هزار تومان

مکان: شهرستان ایرانشهر بلوار هنرمندان سالن مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد ایرانشهر

درجهت رشد هنر بومی لطفا حمایت بی دریغ خود را اعلام نمایید

گروه نمایش برهان شهرستان ایرانشهر

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم شهریور 1391ساعت 15:3  توسط حق گو   | 

سفر استاندارسیستان وبلوچستان به نیکشهر در هفته ی جاری

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود ، گفت : آقای حاتم نارویی استاندار سیستان وبلوچستان در هفته ی جاری به منظور بررسی مشکلات شهرستان نیکشهر به این شهر سفر خواهند کرد .

این فرد مطلع اضافه کرد : در این سفر احتمال معرفی فرماندار جدید این شهرستان که چندی پیش توسط سه نماینده ی مجلس (آقایان جدگال ، میر مراد زهی و اربابی ) به استاندارپیشنهاد شده است وجود دارد ، اما تاکنون علاوه بر گزینه ی پیشنهادی نمایندگان (آقای ب) - یکی از بخشداران سراوان- فرماندار یکی از شهرهای استان هرمزگان ( آقای ن ) نیز در لیست تصدی این پست هستند .

برپایه همین گزارش در این سفر اهالی رسانه و قلم و نیز وبلاگ نویسان نیکشهری با استاندار دیدارخواهند داشت و مشکلات ونارسایی های شهرستان را به اطلاع ایشان خواهند رساند ،گفتنی است این دیدار ازقبل توسط گروهی از وبلاگ نویسان تدارک دیده شده بود .

در این دیدار  شعری برای استاندار سروده ام که خواندنش خالی از لطف نیست .

حاتم نارویی استاندار مردمی

خوش آمدی به نیکشهر

وبه قول خودمون

وش آتکی به گه

اینجانیکشهراست

نه پیری دارد

نه میری

اینجا همه زاده اند و زهی

بلوچزهی اند و سابک زهی

خالصند وخلوصشان

مثال زدنی

چون چاکرزهی وبیجارزهی

کدخدایند و با خدا

سالمند چون سلیم

قدنخبگان وفرهنگیانش

دو سانت کوچکتر

وزن جوینگان کارش

2کیلو کمتر از سایرین

بهر آمدنت قربانی کردند

آنها

اما شرمنده ما نداشتیم

نه گوسفندی و نه پسی

فقط با قلم نوشتیم

خوش آمدی واجه نارویی

تشنه اند روستاییان

تعدادشان از 700 بیش

خشکیده  سد پیشین

نه گزدارد نه پیش

باهوکلات چشم انتظارآب

خداحافظی کرده است

هندوانه ی شب یلدا

با ایرانیان

دیگر نیستیم

قطب صادرات موز

بیا کاری بکن

حاتم نارویی مردمی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391ساعت 18:38  توسط حق گو   | 

فرداشب دعوتید


به دنبال هامین عروسی ها در بلوچستان فردا شب هم شما را به صرف شام در روستای ساربوگ جهت شرکت در مراسم عروسی دو برادر دو ست و وبلاگ نویس ساربوگی آقای نظرمحمد رییسی دعوت می کنیم . در بخشی از این دعوتنامه که طی پیامک نیز ارسال شده است چنین آمده است :

بارسفر بسته ایم به قصددریای همدلی در پگاه آغازین سفر(خیراحمد ونظیراحمد رییسی)همراهمان باشید.

پذیرایی دوشنبه 27/6/91 به صرف شام    ساربوگ منزل هان محمد رییسی

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391ساعت 15:44  توسط حق گو   | 

آبرسانی به روستای چوت آباد قصرقند با مینی بوس از چابهار

خبرنگار اعزامی حق گو به چوت آباد:حاجی جدگال صاحب در چوت آباد اظهار داشتند ، برای اثبات شایعه سازی های حقگو آمده و این بار بدون حضور کسی از مقامات آبی ـ خاکی !!! مجدد اندر مجدد سیستم بسیار پیچیده و پیشرفته طرح آب شرب این روستای قصرقندی را با دستان همچون شاه کلیدشان افتتاح میکنند تا شاید آب از لوله ها برآید.
ایشان به مردوووم ! چوت اباد قول دادند عنقریب (مرو یا امروز) یعنی به زودی با تانکر به اونا آب میدهد و البته ما نمیدانیم اونا کی اند. اگر حقگو میداند بگه. ما سرا پا گوشیم.
ما از همان روز با گالن و دبه دم در ورودی گیت جنوبشرقی چوت اباد منتظر تانکر آبیم. ولی از تانکر خبرنیست مگر مینی بوس های آقایان محمد و محرم که مسافران چوت آبادی را از چهبار میاره !!!!! شاید از چهبار آبی پست شده باشه به درون مینی بوس سرک کشیدیدم مکرر.....! ولی دریغ از آب! شاید این عنقریب! 12345 سال بعد است که بسیار عنقریب است. و ممنونیم از گوینده ی لفظ عنقریب.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391ساعت 4:6  توسط حق گو   | 

وبلاگ نویسی از شهر قهرمان پرور بنت


 وبلاگ نویسی از سرزمین قهرمان پرور بلوچستان ، بنت ، جاهی که روزگارانی محل زندگی جوانمردی شجاع (میرکمبر) بود ، این وبلاگ نویس ومجرد 30 ساله ی اهل محله ی تاریخی وباستانی گوهر کوه بنت  کسی نیست جز پرویز کدخدایی ، ایشان با توجه به حجم کاری اش دو وبلاگ جداگانه (بنت نیوز و آوای فاخته ) دارد ،چرا که همزمان دبیر شورای انقلاب فرهنگی بنت ، خبرنگار اختصاصی بنت نیوز ، ترانه سرایی ماهر ، آموزگاری مجرب ،نویسنده ای دلسوز و افسر جنگهای نرم بنت هستند ، در محیط سایبری ودر کامنت دهی وبلاگ ها به نام مانای بنتی معروف است ، اما مرحومان علی اکبر دهخدا ، دکتر معین ونیز حداد عادل رییس فرهنگستان فارسی و ایوب ایوبی رییس فرهنگستان بلوچی در ترجمه و معادل سازی کلمه ی مانای ایشان عاجز هستند،مگر اینکه خودشان که سررشته ای در ادبیات دارند برای کلمه ی مانا معادلی قابل فهم برای عموم مردم همیشه در صحنه به ویژه مسکوتانی ها پیدا کنند .

اولین ترانه ایشان به زبان بلوچی باآهنگ سازی خانم ثمینه کنول از خوانندگان بلوچ کشور پاکستان توسط دانش آموزان دبستان شهید مطهری بنت در روز معلم اجرا شد که مورد استقبال قرارگرفت . دومین ترانه ی ایشان به سفارش یکی از خوانندگان کشور دوست وهمسایه اقغانستان (آقای داود سرخوش) به نام " متاسفم برات سلطان محمد شاه " سروده شده است. البته منظور ایشان از سلطان محمد شاه ، محمد ظاهرشاه حاکم فبلی افغانستان نیست .در صورت اتمام این البوم برای کلیه وبلاگ نویسان بلوچ ارسال خواهدشد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391ساعت 1:31  توسط حق گو   | 

یکی از کاندیدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری به زاهدان می آید

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود ، گفت : دکتر مططفی کواکبیان ، دبیرکل حزب مردم سالاری از گزینه های احتمالی انتخابات آتی ریاست جمهوری در آینده ای نزدیک به زاهدان دراستان سیستان وبلوچستان سفر خواهند کرد .

این فرد آگاه گفت : دکتر کواکبیان در این سفر به ساماندهی حزب مردم سالاری دراستان و نیز تبیین برنامه های تبلیغات انتخابات آینده ریاست جمهوری خواهند پرداخت .

  و.....


+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391ساعت 0:56  توسط حق گو   | 

کوتاهی در قد در شهرستان کنارک قربانی گرفت

 یک منبع آگاه گفت : کوتاهی قد با رد شدن تعداد زیادی ازپذیرفته شدگان آزمون تربیت معلم در شهرستان کنارک قربانی گرفت .

این فرد مطلع افزود :علاوه بر کوتاهی قد ، کم وزیاد بودن وزن نیز ازدیگر دلایل رد پذیرفته شدگان در تربیت معلم عنوان شده است ، بیشتر کارشناسان معتقدند وارد کنندگان قرص های افزایش قد "نچرال بولتی " و نیز قرص های چاقی ولاغری ساخت اسپانیا که دراستان فعال هستند باعث شده اند تا با این ترفند میزان فروش این قرص ها را بالاببرند.

برخی از کارشناسان امر از نماینده صوفیان درحوزه انتخابیه کنارک و مشاور ایشان درهمه امور می خواهند تا مثل ارباب نماینده ها عمل کند ، و این دو مشکل پذیرفته شدگان را حل نماید که حل این مشکل به مراتب بهتر از سایر پی گیری ها در اموراتی از قبیل :آبادانی زمینها یا دگارهای ماش و سورو دشتیاری است .

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391ساعت 0:32  توسط حق گو   | 

تشکرویژه ازآقای سعیداربابی نماینده ایرانشهر


وقتی بهانه ی واهی نداشتن قد وقامت حدنصاب باعث می شود دانش آموز نخبه ی نیکشهری که در محروم ترین روستاهای این شهرستان با تحمل رنج ومشقت های فراوان از ادامه ی تحصیل در رشته ی مورد علاقه خود (تربیت معلم ) بازبماند آزرده خاطر می شویم اما اقدام به موقع و تلاش و پی گیری مجدانه آقای سعیداربابی نماینده ی مردم ایرانشهر،نیکشهر،سربازودلگان درمجلس شورای اسلامی باعث می شودتا این نخبه ی نیکشهری در رشته ی مورد علاقه ی خود که همانا در آینده  رشد وبالندگی منطقه را به همراه خواهدداشت ادامه ی تحصیل بدهد جای خوشحالی است بدین وسیله صمیمانه از آقای سعید اربابی تقدیر وتشکر می شود.

بااحترام - حق گو بلوچ

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور 1391ساعت 12:12  توسط حق گو   | 

دعوت نامه وبلاگ نویسان وفیسبوک بازان بلوچ برای حضوردر مراسم عروسی

آخر این هفته یعنی روز پنجشنبه سی ام شهریوماه 1391 ومکان پلاژساحلی براسان منطقه آزاد چابهار یادتان باشد،جریان از این قرار است که آقای محمد حسین رییسی به بنده ماموریت داده تا به نمایندگی از ایشان از تمامی وبلاگ نویسان وفیس بوک بازان بلوچ برای حضور در مراسم عروسی فرزند بزرگوارشان آقای میثم رییسی از شما دعوت به عمل آورم .

حاجی درخصوص نوع ونحوه ی پذیرایی از میهمانان شرکت کنده در این مراسم ، به حق گو گفت : به دلیل آلوده بودن دام وطیور وارداتی از نوع مرغ ، گوسفند(پس) و گاو (گوک)به مریضی تب کریمه کنگو ، آبله مرغان و جنون گاوی از آقای حاجی عبدالصمدکه برای مراسم عروسی فرزندشان دام وطیور مورد نیازشان را از پاکستان واردکرد الگوبرداری نخواهیم کرد،بلکه کلیه دام وطیور مراسم داخلی بوده واز شهرستان گرگان درشمال کشور وارد خواهیم کرد و میهمانان عزیز از این بابت هیچگونه نگرانی نداشته باشند.

حاجی در ارتباط با تنوع غذایی مراسم گفت : با توجه به سفر اخیر به کشورهای اروپایی خانم مرکل صدراعظم آلمان به اینجانب توصیه کرده تا از غذاهای اروپایی در مراسم استفاده نمایم که در همین راستا کی اف سی و مک دونالد نیز در منوی غذایی اضافه شده است .

بدین وسیله از تمامی وبلاگ نویسان وفیس بوک بازان بلوچ که تمایل به شرکت در این مراسم را داشته باشند درخواست می گردد پرینت این مطلب را به همراه داشته باشند تا به صورت ویژه از آنان پذیرایی شود .نیز جمله زیر را هنگام پرینت مطلب حذف نکنند .

"حاجی لب تاب حق گو یادت نره ."

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم شهریور 1391ساعت 22:51  توسط حق گو   | 

هامین عروسی ها در بلوچستان و دوغایب بزرگ


دربلوچستان به فصل برداشت خرما "هامین " می گویند.اصطلاح هامین برای فراوانی یک چیز ویا واقعه ای نیز به کار می رود .از هفته گذشته در بلوچستان هامین سنت حسنه پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) یا ازدواج ، عروسی ، سور ویا سیر به تعداد زیادی بود، که از نظرکمیت تعداد آنها کمتر از یک ازدواج دانشجویی نبود،اما با این تفاوت که اکثر این عروسی ها در مناطق مختلف و به صورت پراکنده صورت پذیرفت ،فنوج با تعداد 6 عروسی در یک شب بیشترین تعداد را به خود اختصاص داد ، اما در این بین سیاسی ترین عروسی از نظر تعداد افراد سیاسی شرکت کننده دریکی از روستاهای احوالی نیکشهر بود از بالاترین مقامات سیاسی ،مذهبی ،اقتصادی و اجتماعی استان حضور داشتند که نکته ی بارز وقابل تامل این مراسم عدم حضور دو فرد بسیار سیاسی و پرحاشیه بود که از غایبان این مراسم تلقی می شوند. حالا چرا حضورنداشتند ،نمی دانم و شاید هم ...... دراین بین فرهنگی وهنری ترین مراسم ازدواج در ایرانشهر به وقوع پیوسته بود که بنگاه فرهنگی و فلان ایرانشهر پیمانکار مراسم هنری شامل رقص دوچاپی و آرایش ماشین داماد را با مبلغ فابل توجهی عهده دار شده بود .درهرصورت برای همه تازه دامادها ونوعروس ها آرزوی موفقیت از درگاه باریتعالی مسئلت داریم .درخاتمه تبریک ویژه به دوست داشتنی مان آقای خلیل رییسی مهر که هفته گذشته درشهرراسک به خانه ی بخت رفت . دست ، کف ، سوت هورا

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم شهریور 1391ساعت 21:1  توسط حق گو   | 

تصدی پست مدیریت در کمال آرامش

خبرنگارحق گو-فنوج : آقای همایون امیری از کارکنان اموزش و پرورش فنوج در بیخبری کامل ودر بهت وناباوری دوستان نزدیکش به عنوان مدیر اموزش وپرورش بم پشت سراوان انتخاب شد.

این گزارش می افزاید:در آینده ای نزدیک مراسم معارفه ایشان در بم پشت سراوان انجام می شود.گفته می شوداین مدیرمسکوتانی الاصل فنوجی ارتباط نزدیکی با مدیران استان داشته است .

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم شهریور 1391ساعت 2:16  توسط حق گو   | 

دعای شب جمعه برای شفای همه


خدایابه برکت این شب عزیزآنان را که برای مسئولین محترم علی الخصوص نیکشهریها توطئه می کنند وعکس هایی اززیرسوال بردن عملکرد این عزیزان برای ماارسال می کنند،آنان را به راست هدایت کن ،گرچه به نام ناشناس برای ما کامنت ارسال می کنند اما ما می دانیم که این ناشناس (سلطان محمدشاه) آی .پی اش در اینترنت لو رفته واگربه حرمت این شب عزیز تاکنون چیزی نگفته ایم ولب فروبسته ایم آن را دال بر نفهمی مانداند،اما در هفته آینده کورس رسوایی ایشان در همین محیط مقدس نواخته می شود ،چراکه دهل وسورنای بان شیب و لاشار برای شادی درحال ساز شدن هستند. (آمین)

خداونداآنانی که برای نورانی شدن چهره های خوداز کرم زنانه تاپ شرلی استفاده می کنند آنان را به راه راست هدایت بفرماچراکه با انجام کارهای معنوی وخداپسندانه خودبخود چهره ی انسانها نورانی می شود و نیازی به استفاده از کرم زنانه نیست .

خدایا مجردان 45 ساله را هرچه زودتر سروسامان بده واگرنیاز بشه مردم آنان را بجاری بدهند تا هرچه سریع تر سروسامان بگیرند .

خداوندا مسئولانی که سرشان درراه خدمت به مردم تاس شده به آنان به برکت این شب عزیز مو عطا بفرما تا دیگر نیاز به استفاده از شامپوی هدشودلرپیدا نکنند و برای این نقیضیه از کلاه گیس استفاده نکنند و به کلینیک تخصصی موی تهران مراجعه نکنند .

خدایا مسئولانی که به خاطر خدمت به مردم خود حتی وقت شستن کت خود راپیدا نمی کنند آنان را محفوظ بفرما و برایشان آرزوی سلامتی و ماشین لباسشویی اتوماتیک بوش آلمان از درگاه مسئلت داریم .

خداواندا به خیر وبرکت این شب عزیز نخبگان وفرهنگیان مارا قد وقامت اعطا بفرما تا بخاطر چند سانتی متر قد ناقابل از خدمت به مردم محروم نشوند.اگر هم قدشان چند سانتی متر اضافه نشد توصیه می کنم قرص افزایش قد نچرال بولتی که اکنون ماهواره های خارجی تبلیغ می کنند استفاده نمایند اما مواظب عوارض آن از جمله عدم بچه دارشدن باشند.

الهی آمین یارب العالمین


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم شهریور 1391ساعت 23:50  توسط حق گو   | 

خبرفوری

خبرفوری - سیاسی

آقای محمد میهنی فرماندار سابق سربازبه عنوان فرماندار شهرستان مهرستان (زابلی) -سراوان -انتخاب شد.


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم شهریور 1391ساعت 20:42  توسط حق گو   | 

عبدالرحمن هوتی ،ازوبلاگ نویسی تا پیمانکاری لوگهای کمیته امداد وشبیه سازی

عبدالرحمن هوتی در دنیای مجازی به ویژه وبلاگ نویسی در بلوچستان نامی آشناست ،این وبلاگ نویس کاربلد ،کاردرست ومجرد26 ساله اهل مسکوتان نیکشهر از قدیم وندیم با وبلاگ "مسکوتان آنلاین " ظهور کرد.اما دریک مدت کوتاه به دلیل مسافرت های تابستانی ایشان تبدیل به عبدالرحمن کوپولو (مارکوپولو مسکوتانی) شد. وی در این مدت که وبلاگش "مسکوتان آفلاین"شده بود،به دور دنیاسفرکرد.البته سفری از نوع مسکوتانی ها اگه به پیشک آباد هم بروند می گویند به فرانکفورت آلمان رفته ایم .حالا الله علم ، این بزرگوار پس از اتمام دوره ی مقدس سربازی به روش امریه ای در اداره کل بنادر استان به علت بیکاری وقرابت با وکیل دریک اقدامی خداپسندانه به پیمانکاری ساختن لو گهای کمیته امداد پرداخته است .

این وبلاگ نویس به بوی بنزین مخصوصا بنزین های پمپ بنزین فنوج حساسیت دارد که در همین راستا رییس پمپ بنزین همیشه بنزین مورد نیازخودروی 207 پژو ایشان را درب منزل تحویل می دهد ونیازی نیست درصف ظولانی واعصاب خوردکن پمپ بنزین فنوج ساعتها معطل بماند.ازآقای رییس پمپ بنزین فنوج پرسیدم دلیل اینکه سهمیه بنزین ایشان درب منزل تحویل می شود چیست ؟ درجواب گفت : وقتی با ایشان جنگ سایبری داشتیم با تلفن آقای قاسمی وزیر نفت کشور به من حساب کاردستم آمدم که مسکوتانی ها برخلاف سایرین مشکل شان را قبل از همه با رییس جمهوردرمیان می گذارند و رییس جمهور به وزیر مربوطه دستورمی دهد تا مشکل را شخصا وتلفنی پی گیری نمایند.حالا نه تنهاعبدالرحمن هوتی بلکه برای تمام مردم مسکوتان سهمیه بنزین درب منزل تحویل می شود.

ازدیگر اقدامات این وبلاگ نویس راه اندازی مرکزژنتیک رویان در مسکوتان است ، اخوی ایشان (آقای عبدالله هوتی) کارشناس ارشد علم ژنتیک است و این مرکز را در مسکوتان راه اندازی نموده و اولین محصول این مرکزژنتیک شبیه سازی حق گو بلوچ خواهد بود .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم شهریور 1391ساعت 19:57  توسط حق گو   | 

رییس جمهور کشور هوتک برکت کلانی ازمحمدعلی هاشم زهی کارگردان بلوچ تقدیرکرد


گروه فرهنگ وهنر حق گو : به دنبال موفقیت آقای محمدعلی هاشم زهی کارگردان جوان وموفق بلوچ درکشور تاتارستان روسیه ودریافت جایزه ویژه جشنواره ی بین المللی فیلم توسط رییس جمهور ،این کارگردان به دعوت آقای کنر بالاچی رییس جمهور کشور هوتک برکت کلانی واقع درقاره ی چابهار در جشنواره ی " نگن وار کاسگ چت " شرکت و شتر طلایی این جشنواره مغروف به آسکو را از دستان صدراعظم کنر دریافت نمود .

شب گذشته آقای محمد علی هاشم زهی پس از دریافت این جایزه در مصاحبه ی مطبوعاتی ورادیو تلویزیونی خودبا شرکت رسانه های داخلی وخارجی حضور یافت وبه سوالات خبرنگاران پاسخ داد .

آقای هاشم زهی درجواب سوال خبرنگاری که از وی پرسیده بود مشوقان و حامیان شما چه کسانی بوده اند گفت : در این موفقیت افراد زیادی به من کمک کرده اند ولی آنان راضی نیستند من اسمشان را فاش کنم به طوری که حتی تدوین گر فیلم های من در بسیاری از موارد درنسخه ی اصلی فیلم اسم طراح فیلم هایم را قیچی می کند،البته بارها من بهشان تدکر داده ام ولی کو گوش شنوا

این کارگردان درخصوص هزینه فیلم های خود گفت : مابرای کاهش هزینه های سرسام آور فیلم برای عوامل پتو دولایه ی چینی و لوح تقدیر درنظر می گیریم تا آنان بادیدن لوح تقدیر روی پتو ها که نرم هستند خوابشان ببردونیاز به لالایی مامانشان نباشد.

وی درارتباط با کارهای آینده خود گفت : فیلم کوتاه " نظیر من کجا بخوابم " به زودی در کشور چابهار باشرکت گلشیفته فراهانی در شهرک سینمایی "شنبه آباد قدیم " جلوی دوربین خواهد رفت . دراین فیلم آقایان صادق سوری تصویربردار ،یاسین خوشامدزهی مدیر تولید و جوادصادقی ناظر کیفی با من همکاری خواهند داشت .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم شهریور 1391ساعت 18:44  توسط حق گو   | 

خبرخیلی فوری

خبر خیلی فوری

به دنبال تماس تعدادی از دوستان به بکشدار سراوان که قرار بود فرماندار شهرستان نیکشهر شوند ،ایشان ضمن شایعه عنوان کردن خبر مذکور گفت : انشالله که خدمت برای مردم آن شهرستان نصیب این حقیرشود .اما مقربان درگاه ماومنبع همیشه موثق اخباراین وبلاگ گفتند : یک گزینه خیلی جدید نیز مطرح است .

برپایه همین گزارش این گزینه یکی از معاونین سابق فرماندار نیکشهر می باشد که اکنون فرمانداریکی از شهرهای جدید استان هرمزگان می باشند و از سایر نشانی های این فرد کلمه اول فامیلی شان " ز " بوده و نیز بازرس انتخابات ریاست جمهوری دردوره قبل بوده است .

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم شهریور 1391ساعت 11:11  توسط حق گو   | 

اخبار مختلف از مناطق مختلف

امروز چابهاروچابهاری ها میزبان میهمانی بودند از تهران ،معاونی بزرگ از دولت اما اتفاق نامیمونی که به میمنت ایشان درچابهاراتفاق افتاد این بود هواپیمای حامل ایشان موقع بازگشت به تهران دچار نقص فنی شده ومسافران با تاخیرچندین وچندساعته به تهران رفتند.البته زبانم لال وپشتم به دیوار ایشان برای تبلیغ خونسردترین عضو هیات دولت وکاندیداحتمالی ریاست جمهوری به چابهارنیومده بود.فقط میخواست کارکنانش راببیندو دانشجویان عزیز را ملاقات نماید.

============================================

آقای یعقوب جدگال نماینده ی محترم چابهارونیکشهر هم در حوزه ی انتخابیه اش به شهرهاوروستاهای مختلف سرزده واز نزدیک بامشکلات مردم آشنا شده .ایشان دراین بازدیدمهم از روستای چوت آباد قصرقند بازدید کرده ورییس امورآپ وفاصلاب روستایی را خواسته بود تا مشکل آب انان را حل کندو بخشی از مشکل آبرسانی این روستااین بوده که موش های بزرگی در لوله های آب اتراق نموده بودندواین موشها می گویند ما دراین لوله ها راحت تر از خوابگاههای دانشجویی زندگی می کنیم و ازنماینده می خواهیم با افتتاح این لوله ها موجب بی خانمان شدن ما نشوند ومردم چوت آبادراباتانکراستاددرویش آبرسانی کنید.درادامه این سفر وبازدید آقای یعقوب جدگال به شهرساربوگ رفته ودریک مراسم نکاحی (عقد) هم شرکت کرده است .ازبرکات حضورنماینده درمراسم نکاحی این بوده که یک گوسفند(پس)را ذبح کرد اند ودرشکمش دو بچه (جار-دوقلو)بوده است.

====================================

بیش از700 روستا درشهرستان نیکشهرمشکل آب دارند ،از مسئولین امر می خواهیم از مردم بخواهند برای حل این مشکل ومعضل بزرگ نماز باران برگزارنمایند.چراکه برگزاری نماز باران آخرین امیدمردم جهت دست یافتن به آب است.

===================================

مردم ومعتمدین بخش قصرقندبه محضرآقای تاجی رییس آموزش وپرورش شرفیاب شدند و گفته اند : آقای تاجی شما تاج سرمایی وحسابمان با حرف آقای حاجی جداست شما را غیربومی نمی دانیم ،شما بچه ی ناف قصرقندی .

====================================

ازمانشنیده بگیرید که دو نفر کارمند ازنوع فرهنگی از یکی از بخشهای شهرستان نیکشهر به دلیل درگیری با رییس جدید آن بخش به تخلفات اداری معرفی شده اند .

================================

تکذیب دوخبرازیک رییس ، آن رییس گفت : خبراول اینکه ساندیس های افتتاحیه ی فلان جا که افتتاح نشدبه یخجال دهیاری آنجا برگشته وآن فرد که دراثر پرتاپ یک کوپ چای (لیوان چای) دچارسوختگی شده من نبودم خالدبوده که بدین وسیله ضمن عذرخواهی از آن رییس موضوع برای تنویرافکارعمومی وخصوصی برابرآیین مطبوعات ورسانه ها دراین وبلاگ درج می گردد.

===============================

گرچه آقای گنگذارهیچانی مقیم لندن به ما گفته بود.اگر گربه (گربگ یا پیشو یا پیشی) توانست همه جای خودش را ببیند اما این حاجی واشنگتنی که من می شناسم به شما لب تاب نخواهد داد.اما آخرین تماسی که دریوم جاری (امروز)با حاجی داشتیم ایشان گفت:نوپرابلم ما روی قولمان هستیم به حرف گنگذارهیچانی اعتنایی نکن اما دومشکل وجود دارد یکی اینکه ورود لب تاب به کلی به ایران متوقف شده و دیگری اینکه ایران درتحریم است اما بازهم نوپرابلم با توجه به مذاکرات انجام شده با خانم مرکل صدراعظم آلمان فقط اجازه ورود یکدستگاه لب تاب را گرفته ایم و اکنون لب تاب شما بوسیله پست دی اچ ال بزودی به دستتان خواهد رسید.

===============================


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم شهریور 1391ساعت 3:19  توسط حق گو   | 

وبلاگ نویسان عصرمعاصربلوچستان

وبلاگ بلوچانی زبان:این وبلاگ نویس از جمله وبلاگ نویسان موفق ،فعال وسرآمد همه وبلاگ نویسان بلوچ های مکران شرقی و غربی ،جیرف ،جاسک ،قلعه گنج وتمام قاره های جهان که بلوچ ها در آن ساکن میباشند و به تازگی ناسا نسخه ای از لغات این وبلاگ نویس را همراه با مریخ نورد به کره ی مریخ فرستاده تا شاید موجوداتی یافت شوند ونیاز به لغت های ایشان پیداکنند .شب گذشته مرحوم سیدهاشمی به خواب این نویسنده وشاعر جلیل القدر آمده وعاجزانه از وی خواسته تا کتابهایش را از روی قبرم بردارکه این کتابهای شما روی سینه ی من سنگینی می کند،اکنون جانشین عمرخیام در بلوچستان(آقای شهبیک آبیار)مستقردرهیچان در حال تعبیرخواب ایشان هستنددرراستای گسترش وتوسعه نحوه نگارش زبان بلوچی آقای ناکووژذل نیکشهری هم ازقافله عقب نمانده است و در سایتش به سبق دادن مخاطبان پرداخته و درحال تدریس به روش الپ دوزبرهن الپ دوزیرهن الپ دو پیش هن ان هن حن پرداخته است. اما آقای کویتی پور نوحه سرای ایران نیزدررثای مرحوم سیدهاشمی نوحه ای سروده است که خواندن آن خالی از لطف نیست .

سیدکجایی ببینی

رسم الخط بلوچی گارشده 

مکران تازه سارشده

ایوبی با کتاباش بارشده

سیدگنج درکنج خانه ها

تلمبارشده

یونس ایوبی هم برات

شاخ شده

کاراستاد تاج محمدتائر

آخ و آخ شده

وبلاگ سرچمگ:این وبلاگ نویس اهل ایرانشهر که به تازگی قراراست از پهره به نیکشهر(گه) هجرت کنند وی می گوید من هم مرحوم سید هاشمی را درخواب دیده ام و به من گفته :ای شاگرد خوب من در وبلاگت هرآنچه راکه یونس ایوبی (خلف صالح ایوب ایوبی ) در وبلاگش موسوم به سلطان بلوچ علیه من نوشته در پستی جداگانه جواب بده واگر نتیجه نگرفتی به نیکشهرهجرت و آل ایوبی را به راه راست هدایت کن واگر هدایت نشدند آنان را با گولا(چوب) بزن تا پاهای من درقبر تچک (راست)شود .آقای استوارمدیروبلاگ سرچمگ می گوید مرحوم سید هاشمی ازاین کارهای ایوب ایوبی آنقدر در قبر اذیت می شود که اکنون پاهاش به سمت گوریچان (جنوب) نیست.

وبلاگ پایگاه اطلاع رسانی ساربوگ:این وبلاگ نویس به تازگی به عرصه ی اطلاع رسانی پاگذاشته است ودرکارش موفق است امادرفضای مجازی مدتی زیادی است با وبلاگ قالیشویی سبزآپ نیکشهر حضوردارد  ایشان زمانی به سمت وسوی اطلاع رسانی آمد که سبزآپ، لزآپ(گل آلود) شد،اما آقای بیکران معروف به رادون ازآب گل آلودماهی گرفت وایشان را مورد حملات شدید سایبری قرارداد.در آخرین مطالب این وبلاگ چندای اینترنتی (جمع آوری کمک نقدی نوین) صورت گرفته است .واز مخاطبین خواسته اگر چنانچه قصد رفتن به بهشت را دارند کمکهای نقدی خودرابرای مدرسه دینی ساربوگ دریغ نکنند.بدین وسیله من هم از مخاطبین وبلاگ میخواهم کمکهای نقدی خودرا برای این امرخیروخداپسندانه دریغ ننمایند.

وبلاگ نوهان:مدیراین وبلاگ یک پیشک آبادی الاصل بمپوری مقیم ایرانشهر است،البته ایشان را امام رضاطلبیده بود و به شهرمشهدمقدس برای زیارت بارگاه نورانی حضرت ثامن الحجج (ضامن آهو)مشرف شده اند،این بزرگواربه نمایندگی از تمامی وبلاگ نویسان بلوچستان دربارگاه آن حضرت دخیل بسته اند اگرهم حاجت وبلاگ نویسان نیکشهری برای ثبت انجمن وبلاگ نویسان نیکشهر تاکنون برآورده نشده کسی را مقصرندانند چراکه گاف آقای ابوبکر نرماشیری باعث برآورده نشدن حاجتشان شده ،اینکه ایشان با کت وکراوات به بارگاه اما رضا(ع) رفته اند.درهمین جااز تمام وبلاگ نویسان می خواهم آدرس پستی خودرا برای ارسال سوغات مشهد شامل تسبیح و انگشتر به همراه سوغات ایرانشهر(دانکوگ)-گندم وکنجدبوداده شده- طی کامنت به وبلاگ اینجانب بگذارند .


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم شهریور 1391ساعت 2:16  توسط حق گو   | 

افسانه به حقیقت پیوست

تیتر اول روزنامه های شهرستان نیکشهر(افسانه به حقیقت پیوست):روزنامه های نیکشهرتیتر نخست خودرا اعلام برخی از نام وعلائم فرماندارجدیداعلام کرده اند،پیرو اخبارقبلی واینکه اعلام شده بود فرماندار فردی نزدیک ومنتسب به آقای میرمرادزهی نماینده ی سراوان می باشد درست از آب درآمده واین فرماندار بومی از نوع غیر بومی و غیرکشیگی بکشدار یکی از بخشهای سراوان است ومهر تایید آن نیز توسط آقای معاون والی استان نیز زده شده و به زودی فرماندارمی شود .این فرماندارجوان و محجوب وحج رفته درگذشته علاقه ی شدیدی به موسیقی و هنر داشته است .
===============================
آقایی باتکیه کلام معروفش  "حسبنا ونعم الوکیل" در سفری چند روزه به بهانه ی ماموریت برای تبلیغ زود هنگام پسرخاله ی خود که احتمال می رودکاندیدریاست جمهوری آینده شود به چابهار سفرکرده و دیدارهای مختلفی با افرادی مختلف داشته است .به قول بلوچی "نامزد چوکا ماته نوکا"
========================================
سنگ نمای ساختمان جدیدالتاسیس بکشداری قصرقند بدون هیچگونه بلای طبیعی از قبیل زلزله و بلای غیر طبیعی از نوع انفجار به صورت ناگهانی فروریخته است.دراین سانحه ی پیش بینی نشده یا غیرمتفرقه بخش زیادی از این نمای ساختمانی به کلی از بین رفته است.استفاده ازسیمان نامرغوب دلیل این حادثه اعلام شده است .وقوع این حادثه مصداق ضرب المثل "کوزه گرازکوزه ی شکسته آب می خورد" می باشد.چراکه خود بکشدار مهندس عمران وناظر همه طرحهای ساختمانی شهرستان نیکشهراست .
=======================================
مسکوتانی ها به دو اداره وابسته به وزارت نیرو (اداره آب وفاضلاب و اداره برق )گلایه دارند آنان می گویند شاید در برخی از کارها بلوف بزنیم امااینکه قبض های برق و آب تعداد زیادی از اهالی این محل تا مبلغ 5 میلیون تومان هم شده است ، اصلا بلوف نیست واز مسئولین امر می خواهیم این موضوع را به صورت جدی پی گیری کنند و آبادان ، بلوچستان را از این مشکل ومعضل برهانند .
 ==========================================
شب گذشته سرقتی غیرعمددرروستای حمیری اتفاق افتاد و دکان ابراهیم دادلله به روشی کاملا ماهرانه مورد سرقت قرارگرفت .
به گزارش شبکه خبری گلشیرنیوزحمیری هنوز هویت سارقان اینکه از گردان تاکتیکی معتادان باشند ویا دزدان حرفه ای مشخص نیست ، بررسی کارآگاه کادربکش ولی داد به روش پدگری ادامه دارد.
بررسی های اولیه کادربکش ولی داد نشان می دهد سارقین اهل روستای حمیری بوده و ازنوع پدهای یکی از آنان مشخص است که فردی خمار ومعتاد به کریستال دراین سرقت دست داشته است و نتیجه ی نهایی این پدگری به زودی در پازگاه ساربوگ اعلام می شود و سارقین تحویل مراجع قضایی می شوند.
ابراهیم دادالله مال باخته ی این حادثه ی غم انگیز گفت : وقتی صبح در دکان رابازکردم ،سقف آن سوراخ شده بود فکرکردم این سوراخ روزیگ را خدا برای من باز کرده تا روزیگ من از این سوراخ بیاید اما وقتی دیدم تعدادی زیادی از چمپل های خارجی از نوع یک بند و چهاربند ،کارت شارژهای روستایی و ادکلن های تیروس و کارت سوخت های بنزین نیستند فهمیدم این دزهای بی پت و بی مات کارخودشان را کرده اند .
رحیم درمحمد تحلیل گر نخبه مسائل سیاسی حمیری بصورت مذاکره تلفنی  با شبکه خبری گلشیر نیوردراین خصوص گفت :به احتمال زیاد دزهای محترم نیازمند بوده اند که دست به سرقت غیر عمد زده اند و جای شکرش باقی است که تنباک و گوراکوهای و زغال های این دکان به سرقت نرفته است وگرنه مامجبورمی شدیم از گوراکوهای باقی مانده از ستاد انتخابات خانزهی وارد حمیری بکنیم.
رحیم درمحمد اضافه کرد:منظورمن از محترم ،رحیم محترم فرزند ملابکشی نیست . و بختیار چندوکی که در ساربوک مغازه دارد از این سرقت سود قابل توجهی نصیب خودش کرد مردم حمیری از ترس اینکه چمپل نایاب یا گرون شود به ساربوک عزیمت کردند وتمام چمپل های بختیار چندوکی راخریدند
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم شهریور 1391ساعت 2:33  توسط حق گو   | 

مطالب قدیمی‌تر